Tigrincs, korcsma
Tegnapi Szóközömben hallgatói kérésre beszéltem néhány hasonló alakú szóról. Ma ezt folytatom.
Hallgatónk afelől is érdeklődött, hogy vajon mikor, illetve hogyan helyesek az alábbi párok: tigris vagy tigrincs; kocsma vagy korcsma. Valószínűleg mindenki azonnal rávágja, hogy a tigris és a kocsma a standardnak megfelelő alak, de honnan került nyelvünkbe a másik kettő?
A tigris szót az Etimológiai szótár 1527-es eredetűnek tartja, latin jövevényszó, gyakorlatilag egy az egy a latin tigris szónak az átvétele A latin szó az ugyanazzal a jelentéssel bíró görög tígrisz átvétele. Ez utóbbi iráni eredetű, és jelentése ’nyíl gyorsaságú állat’ volt. Hasonlóságot mutat a nyíl jelentésű aveszta tiγri ~ tiγra szóval, valamint óperzsa tigrä hegyes jelentésű szóval. Az s a szó végén már magyar találmány, mint például az április végén.
A tigrincsre a legnagyobb kereső 12.800 találatot adott, de mindezekből azt gyanítom, hogy a Micimackó rajzfilm fordítói alkották meg a szót, amely aztán hasonló alakja, kissé becéző volta miatt elterjedt. Azt persze nem mondhatjuk tehát, hogy nem létezik ilyen szó, de a szótárak nem ismerik.
Valamivel könnyebb a dolgunk a kocsma – korcsma párossal. Ez sem magyar szó, de sokkal közelebbről, a szlávból került nyelvünkbe, és sokkal régebben, 1450 körül. Gondoljunk csak a szerb, horvát, szlovén, szlovák krčma szavakra, melyek mind italmérést, kocsmát jelentenek. Ennél messzebbre nem tudunk menni, hiszen a szláv szó eredete tisztázatlan. Az Etimológiai szótár megemlíti még az argónyelvi kricsmi alakot, mely a szlovák szó külön átvétele -i kicsinyítő képzővel a XX. század elejéről.
A korcsma, korcsmáros formát nem említi az Etimológiai szótár, azonban a Grétsy–Kemény-féle Nyelvművelő kéziszótár így együtt emlegeti őket, megjegyezve, hogy a kocsma, kocsmáros a köznyelvi, míg a korcsma, korcsmáros népnyelvi forma. Kialakulásáról nem ír, azonban nem tartom kizártnak, hogy ez létezett hamarabb nyelvünkben, hiszen a szláv nyelvek megnevezésében is szerepel r betű. Viszont mivel a magyar a szó eleji mássalhangzó-torlódást nem kedveli, a krčma kr-je közé betoldott egy magánhangzót, így lett korcsma belőle. Mai köznyelvi alakja azonban mint mondtam, r nélküli.
Az eredeti adás 2018. december 11-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.