Betegel
Beteg dolog ez a Facebook! Ezzel persze biztosan sokan egyetértenek, pedig ez nem értékítélet, inkább bizonyos szavaink használatának kétértelműségére szeretnék rávilágítani.
Időről időre meghirdetnek kollegáim különböző játékokat, melyekkel értékesebbnél értékesebb ajándékokat lehet nyerni. Egyik ilyen a múlt héten indult karácsonyi* játék, melynek feltételei között szerepelt, hogy minél több emberhez kell eljuttatni a hírét, melyet a legegyszerűbben úgy tudunk elérni, ha személyesen szólítunk meg embereket. Valahogy így hangzott ez el a rádióban: „nincs másra szükség, mint hogy betegeljék egy ismerősüket.”
Hogy micsoda? Betegeljék? Hogyan, s főleg miért kellene valakit betegelni, egyáltalán mit jelent ez, beteggé tenni? Természetesen pontosan tudom, hogy az angol tag szónak a magyarosan toldalékolt formájáról van szó, kissé megnyújtott g-vel (beteggelni) talán egyértelművé is tehető, hogy nem betegekről beszélünk.
A cikk alább folytatódik!
Ilyen esetekben viszont óhatatlanul újra és újra eszembe ötlik, hogy olyan kifejezéseket, amelyeknek van pontos magyar megfelelője, miért is használunk idegen nyelven? Gondolok itt elsősorban a számítástechnika, internet angol szavaira. Beszéltem már róla, hogy a számítógép asztal a pontosan ugyanaz, mint a desktop, a folder pedig mappa – ezek szó szerint és képileg, jelentésben is tökéletesen egyeznek, nincs értelme az angol kifejezésnek. Érdekes, hogy képernyő helyett ritkábban hallunk monitort, billentyűzet helyett klaviatúrát, vagy pláne egér helyett mouse-t.
Miért akkor, hogy a közösségi média fogalmait rendszerint angolul mondjuk: posztol, lájkol, kommentel, beteggel? Valószínűleg ez összefüggésben áll részint azzal, hogy sokan angolul használják ezeket a felületeket, részint pedig a fordítás olykor nem megfelelő voltával. A fenti szavakra azonban vannak jó magyar megfelelők: a posztol szó ugyan létezik a magyarban is, mint már beszéltem róla, nálunk posztolni a rendőr szokott. Mi írhatunk bejegyzést vagy megoszthatunk valamit. A lájkolra a tetszikel talán kevésbé helyénvaló, mivel ez más jelentésben ismerjük (tetszikelve beszél valakihez), de a kedvel tökéletes. A bejegyzéseket alatti hozzászólások kommentek, holott az előbbi szó, de akár a kommentár is megfelelő volna.
S hogy mi legyen a beteges beteggellel? Bejelöl, megjelöl valakit – pontosan ugyanazt fejezi ki.
*Az eredeti adás 2018. december 27-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.