A Szóköz podcast fejléce

Szabad()idő

Többször is javasoltam már, hogy íráskor mindenképp használják a szövegszerkesztők helyesírásellenőrző programjait, a Magyar Tudományos Akadémia helyesiras.mta.hu oldalát vagy a Magyar Nyelvi Szolgáltatóiroda e-nyelv.hu lapját. Annak ellenére, hogy, természetesen, egyikük sem tökéletes, sőt, néha azt is meg merem (s nem csak én) kockáztatni, hogy leginkább azoknak segít, akik amúgy is kiigazodnak a helyesírás útvesztőiben. Ezen a véleményen van a Nyelv és tudomány stábja is, akiktől most, a hosszú hétvégék* előtt, egy igencsak aktuális példát kölcsönzök Szóközöm témájául.

A kérdés, hogy külön vagy egybe kell-e írni azt, hogy szabad idő? A helyesiras.mta.hu szerint ha arról az időről van szó, amikor nem kell dolgozni, akkor külön, ha arról, amit pihenésre szánunk, akkor egybe kell írni. Az Osiris Helyesírás is hasonlóan fogalmaz: eszerint a szabad idő ’munkával le nem kötött idő’, a szabadidő viszont ’hivatalos pihenőidő’. Őszintén szólva számunkra nem egészen világos, hogy ha például valaki munkaidőn kívül sportol, akkor azt szabad idejében vagy szabadidejében teszi-e: ez a hivatalos pihenőideje, de ő nem pihenésre szánja.

Még nagyobb a gubanc a szabad nap esetiében. Az MTA tanácsadója szerint, ha a jelentése ’bármilyen értelemben szabadnak tekinthető nap’, különírást alkalmazunk: szabadnap; ha viszont olyan nap, amikor nem ’kell dolgozni’ jelentésben használjuk a szót, egybeírjuk: szabadnap. Tehát az online tanácsadó szerint az az idő, amikor nem kell dolgozni, a külön írt szabad idő, míg az a nap, amikor nem kell dolgozni, az egybeírt szabadnap. Az OH. szótári része szerint viszont szabad nap nincs is, csak szabadnap, egyben.

Ezek a példák is azt mutatják, hogy az online helyesírási tanácsadó számos esetben nem képes a nyelvhasználóknak jól értelmezhető tanácsokat adni. Persze azt is látnunk kell, hogy ez nem elsősorban a tanácsadó program alkotóinak hibája: maga a helyesírási rendszer olyan, hogy nem mindig lehet értelmes választ adni.

*Az eredeti adás 2018. december 21-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .