Lovas szólások 1.
Ha már legutóbbi rovatunkban a lólábról, azaz a kilóg a lóláb szólásunkról beszéltünk, lássuk, milyen gyakoribb szólásaink, közmondásaink vannak még, melyeknek a ló a főszereplője. Ismét Bárdosi Vilmost hívtam segítségemül.
Ha valaki a lovak közé dobja a gyeplőt, akkor egyfelől szabad folyást enged valamely fegyelmezetlenségnek, mértéktelenségnek, másfelől felhagy valakinek vagy valamely közösségnek az irányításával. A szólásunk eredete, hogyha nem tartják, irányítják gyeplővel a lovakat, akkor azok fegyelmezetlenül arra mennek, amerre akarnak.
Lovat adni valaki alá annyit tesz, mint biztatással, tettel vagy magatartással felbátorítani valakit arra, hogy követelőzve lépjen fel szándéka megvalósításáért. A szólás szemléleti alapja az, hogy a lovas ember erősebb, tehetősebb, hatalmasabb, mint a gyalogos. Különösen igaz volt ez a középkori csatákban.
Aki magas lóra ül [kötet 338.], vagy magas lóról beszél valakivel, indokolatlanul, fölényesen, nagyképűen beszél. A középkorban a hátaslovak két fajtáját különböztették meg: a vadászatban, sétalovaglásra használatos könnyű és gyors járású paripákat és a háborús ütközetekben megvetett magasabb termetű, nemes vérű, felpáncélozott csataméneket, amelyekről uralni lehetett a harcteret, s így fölénybe lehetett kerülni azzal az ellenféllel, aki nem rendelkezett ilyen magas lóval.
A közös lónak túros a háta közmondásunkat rendszerint szokás elrontani, de hangsúlyozom: túros a helyénvaló szó. Jelentése: [kötet: 338.] amit többen is használnak, az rendszerint hamar tönkremegy, mert a lelkiismeretlen emberek kevésbé ügyelnek rá, mint arra, ami csak az övék. Eredetével kapcsolatosan: a Czuczor–Fogarasi-szótár meghatározása szerint a túr „dörzsölés, feltörés által támadt genyes, rutságos seb az igás, hámos, nyerges állatok testein, illetőleg nyakukon, hátukon vagy szügyükön”. Ebből származik a közmondás szereplő túros szó, melynek jelentése: ’kisebesedett, fekélyes sebű, feltört’, és általában olyan lóra jellemző, amelyet többen is használnak. A szót a köznyelv – téves analógiával, helytelenül – gyakran felcseréli a túró szóból alkotott túrós jelzőre.
Hangsúlyozom ismét nem túrós, hanem közös lónak túros a háta.
Az eredeti adás 2019. január 28-án hangzott el a Kolozsvári Rádióban.