A Szóköz podcast fejléce

Kilóg a lóláb

Hűséges hallgatóm kért meg rá néhány napja, járnék utána, hogy honnan is miért lóg ki a lóláb, amikor kilóg. Nos, segítségül hívtam Bárdosi Vilmos Tinta Kiadónál megjelent Szólások, közmondások eredete című kötetét, lássuk, mit mond.

Valaki alól, valaki- vagy valamiből kilóg, kilátszik a lóláb szólásunk jelentése ’megmutatkozik (valamiben) (valakinek) az igazi, rejtett, rendszerint gyanús, rossz szándék(a). A szólás eredete arra az ősi babonás hiedelem re vezethető vissza, hogy az ördögöt, ha emberi alakot vesz is fel, könnyen fel lehet ismerni a lábáról. Régebben úgy gondolták, hogy az ördögnek lúd lába van. Ezt a képet őrzi vizsgált szólásunk legrégibb, ma már elavult változata 1598-as példával: künn vagyon az ördögnek lúdlába. Mikszáth Kálmán A Noszty fiú esete Tóth Marival (1906-1907) című regényének egy részlete (XI. fejezet) is ezt a képet villantja fel: „Vesd le a csizmádat, hé, hadd nézzem meg hamar, nincs-e lúdlábad, nem vagy-e maga az ördög?” – mondja az öreg pipakészítő mester a fiatal Tóth Mihálynak. Később a lúdláb helyett megjelenik a kecskeláb vagy a lóláb. A különféle ábrázolásokon, jóskártyákon (pl. tarot) gyakran látjuk például a patás ördög képét. Arany János Hatvani című (1855) költeményében a diákok a lólábáról ismerik fel a híres debreceni professzor, Hatvani István képében ördögi tudományokat hirdető kísérőt: „Hanem… egek!… az ifju sápad, / Meglátva egy pár csoda lábat; / »Lóláb!« suttogja félelemben, / »Lóláb!« fut végig a teremben.”

Az eredeti adás 2019. január 25-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .