A Szóköz podcast fejléce

Semmirekellő, vérlázító

Hallgatói kérdésre felelek ma. Arra volt kíváncsi, hogy honnan származhat a semmirekellő, illetve vérlázító szavunk…

Meglepetésemre, sem az Etimológiai, sem a Nyelvművelő kéziszótárban nem találtam egyik szót sem. Végül a Tinta Kiadó Értelmező szótár + kötetében bukkantam rájuk, legalább is részben.

A semmirekellő kifejezést általában rosszalló felhanggal használjuk, jelentlése hitvány, mihaszna ember. Például: Elkergette a háztól azt a semmirekellő alakot. Használatos főnévként is: Csak a napot lopják ezek a semmirekellők.

Rokon értelmű szavai rosszallóan semmirevaló, haszontalan, léhűtő, ingyenélő, mihaszna; a bizalmas szóhasználatban olykor ezt mondjuk a lustálkodó emberre is. A tájnyelvben senkipista, senki-semmi (ember) formában is használatos.

Etimológiájáról annyit tudni, hogy a semmi ragozott alakjából (semmire) és a kellő szóból alkotott összetétel, kialakulásakor minden bizonnyal külön írták, semmire sem való (ember, alak) jelentésben. A főnevesüléssel együtt alakulhatott ki a mai, egybe írt formája.

Szeretnél hetente hasonló inspirációt kapni,
és összefoglalót a hét posztjairól, hogy semmi fontosról ne maradj le? Nincs más dolgod, mint alább megadni az adataid!
Ha meg nem tetszik, leiratkozol. Oszt ennyi. :)))

vérlázító szó a Tinta szótárában egyáltalán nincsen benne, a Bárczi Géza szerkesztette, a XX. század közepe táján megjelent A magyar nyelv értelmező szótára a következőket írja róla: 

1. Erkölcsi érzékünket a legnagyobb mértékben sértő, erélyes fellépést követelő, lázító (I. 2), felháborító. Vérlázító beszéd, gúny, kegyetlenség, kijelentés, sértés, tett, viselkedés. 2. (ritka, költői értelemben) Az érzéki vágyat felkorbácsoló, izgató, mámorba ejtő.

Eredetét az magyarázhatja, hogy a felháborodást, felindulást a heves vérmérséklettel hozzuk összefüggésbe, amit a főbb jellemvonásainkért tartunk felelősnek. Egy sértésre, felháborító viselkedésre elsőre általában érzelmi választ adunk, az érzelmeket pedig a szívvel és a vérrel kötjük össze a mindennapokban, így alakulhatott ki az a képzet, hogy nagy felinduláskor a vérünk forr, lázad. Jelöletlen tárgyas összetétel, egybeírandó.

 

Az eredeti adás 2019. február 4-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .