Meg nem engedhető
Többször volt már szó az igekötős igékről, ezek ugyanis nem egyszer okoznak fejtörést iskolás korban, vagy akár később is. Az általános szabály: az igekötőt mindig egybe írjuk az igével (bemegyek), kivéve, ha tagadó formában használjuk, ez esetben hátravetett igekötőről beszélünk (nem megyek be), vagy ha közbeékelődik egy szó (be kell mennem, be szabad mennem stb.). Ezek mellett vannak bonyolultabb esetek is…
Biztosan sokan ütköztek már a nem megengedhető – nem engedhető meg – meg nem engedhető vagy a nem elfogadható – nem fogadható el – el nem fogadható hármas problémájába. Nos, lássuk, mi a helyzet ezekkel a Grétsy László és Kemény Gábor által szerkesztett Nyelvművelő kéziszótár szerint.
Az igekötős ható igék folyamatos melléknévi igenevét állítmányként többféleképpen is tagadhatjuk. A hagyományos és az élőnyelvben ma is leggyakoribb megoldás az, hogy a nem tagadószóra eső erős hangsúly miatt az igekötő elválik az igenévtől, és utána kerül: ez a rendbontás nem engedhető meg; ez a viselkedés nem fogadható el.
Ha azonban a melléknévi igenév már melléknévvé vált, az igekötő tagadáskor is megmarad korábbi helyén: ez a hely számomra nem megfelelő. Az olyan közlésekben, amelyek a melléknévi igenévnek nem az igei (cselekvés-), hanem a melléknévi (azaz tulajdonság-) oldalát kívánják előtérbe állítani, előfordul, bár egyre ritkábban, az igekötő – tagadószó – igenév sorrend is: az ilyen viselkedés meg nem engedhető; ez a megoldás el nem fogadható. Ezt azonban, enyhe régiessége miatt, csak nagyon választékos stílusú szövegben alkalmazhatjuk.
Napjainkban egyre inkább terjed egy harmadik, az igekötős igenevet megbontatlan egységében tagadó és ezzel melléknévi (tulajdonság) mivoltát hangsúlyozó megoldás: a változtatás nem megengedhető. Bár ez a pontoskodó, az előbbieknél nehézkesebb sorrend sem minősíthető hibásnak, magyartalannak, előretörése nem nyeresége nyelvünknek. Helyette vagy a hagyományos változatok valamelyikét (nem engedhető meg, ill. meg nem engedhető), vagy ezeket a rokon értelmű formákat ajánlhatjuk: a változtatást nem lehet (v. nem szabad) megengedni; illetve nem enged(het)jük meg.
Az eredeti adás 2019. április 26-án hangzott el a Kolozsvári Rádióban.