Helyesírási Murphy
A helyesíráshoz nemcsak tudásra van szükség, hanem szerencsére is. Szinte csak rázós területek vannak: úgy írjuk, ahogy mondjuk; nem úgy írjuk, ahogy mondjuk; úgy írjuk, ahogy felépül; nem úgy írjuk, ahogy felépül; a hagyomány szerint írjuk; modernizálva írjuk; egyszerűsítve írjuk; nem írjuk egyszerűsítve. A szerencse (vagy isteni sugallat) ahhoz kell, hogy eszünkbe jusson, melyik szó írásakor éppen melyik eset áll fönt. És akkor utána még ott vannak maguk a szabályok…
A Nyelv és Tudomány, azaz a nyest.hu csapata épp ezért megfogalmazta Murphy szabályait a helyesírásra vonatkoztatva. Szemléltetésnek egy fotót láthatunk, mely elvezette őket e szabályok megfogalmazásához: ÁRÚÉRT MENTEM. Nyitás: 12 ÓRAKKOR.
Bár hallgatóink nem látják, talán a hangsúlyozásból érzékelni lehetett: a táblán az árú hosszú ú-val szerepel, mely azonban azt jelenti, hogy valamilyen portéka milyen árú, azaz mennyibe kerül. Az áru, amely a portéka szinonimája, rövid u-val írandó. Az órakor szót sem kell két k-val írni. Ennek a hibának talán az a forrása, hogy az akkor szót két k-val írjuk. Azonban itt is ugyanaz a szabály érvényesül, mint a kilenckor, pirkadatkor, vacsorakor, valamint az órakor szavaknál, melyeket mind egy k-val kell írnunk. Az akkorban ugyanis az az (az+kor) z-je hasonul a k-hoz, ezért lesz belőle kettő.
Visszatérve kezdeti témánkhoz: az első helyesírási Murphy-törvény így szól:
1. Mindent le lehet írni másképp.
Ennek következtében pedig mindig igaz a következő is:
2. Ha valamit le lehet írni rosszul is, azt le is fogják írni rosszul.
A törvények pedig azért törvények, mert különböző esetekben, különböző körülmények között ugyanazokat a történéseket jósolják. Ha egy labdát fölemelünk, majd elengedjük, mindannyiszor le fog esni; érvényesül ugyanis a gravitáció törvénye. Érdemes valahogy így fölfogni a helyesírás Murphy-törvényét is: küzdeni lehet ellene, de legyőzni nem fogjuk tudni.
Az eredeti adás 2019. május 21-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.