A Szóköz podcast fejléce

Latinizmusok

Ha már tegnap az iskolakezdésről szóltam, ma a régi idők iskolázottságát jelentő latin nyelv hatását, azaz a latinizmusokat boncolgatom, a Nyelvművelő kéziszótár segítségével.

Hazánkban századokig latin nyelvű volt az iskola, a közélet, a tudomány. E hosszú idő alatt számos latin jövevényszó vert mély gyökeret. Ezeknek akkor is lehet pozitív vagy negatív többletjelentésük, ha mellettük jó magyar megfelelők is kialakultak: például juss – jog; summa – összeg; kollaborál – együttműködik stb. A maguk helyén ne kifogásoljuk ezeket a latin eredetű szavakat! S még kevésbé a nehezen vagy sehogy sem pótolható tükörszókat és -kifejezéseket, mint amilyen az előítélet, gyököt von, mutató névmás.

Megkövesedett kifejezésekben nem hibáztatjuk a latinos többes számokat sem: minden körülmények között, minden idők legnagyobb muzsikusa, vagy akár XY összes művei. A szenvedő ige sem helytelen, bár kiveszőben van: kéretik (ma: kérjük v. tessék) az ajtót betenni! Régies, elavult, ill. modorosan népies latinizmus a feltételes és a felszólító mód ezekben a mondatokban: ki légyen ez a nőszemély?; alighogy véget ért volna a gyűlés, máris ezerfelé rángatták. Helyettük ma a kijelentő módú ige a jó: ki ez a nőszemély? (a létigét itt nem kell kitenni); alighogy véget ért a gyűlés…

A hagyomány azonban olykor szentesítheti az eredetinek szolgai fordítását is: mi Atyánk, ki vagy a mennyekben, szenteltessék meg a Te neved. E szövegrészben valójában fölöslegesek a személyes névmási birtokos jelzők (mi Atyánk, a Te neved). Latinos a mellékmondat szórendje is (ki vagy a mennyekben). Legfeljebb a szenvedő igét (szenteltessék meg) védhetjük. Az újabb bibliafordítások egyike azzal enyhíti a latinosságot, hogy elhagyja a szövegkezdő mi-t; egy másikban az idegenszerű szórend helyett ezt találjuk: ki a mennyekben vagy. Magam részéről azonban ebben az esetben, valamint az Apostoli hitvallás esetében is azt gondolom: külön szépséget, különlegességet ad a szövegnek a latinos mondatszerkezet, szószerkesztés.

Az eredeti adás 2019. szeptember 17-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.