Hercehurca
A magyar nyelv játékossága nemcsak nyelvi játékainkban mutatkozik meg, hanem ez maga egy szóalkotási formánk, amellyel újabb s újabb szavakat hozunk létre. Ilyen például a hercehurca, amely az 1800-as évek elejétől él nyelvünkben, ’sok huzavona’ jelentéssel. Elvonással keletkezett a hercehurcál ’meghurcol; ide-oda hurcol’ igéből. Ez utóbbi játékos szóalkotással létrehozott ikerszó, melynek alapja a hurcol ige; hasonlóan keletkeztek az ihog-vihog, irul-pirul szavak – de míg ez utóbbiakat kötőjellel, a hercehurcát egybe kell írni.
Ugyancsak egybeírjuk a szilágysági táj Ady óta legismertebb jelzőjét, a hepehupást. A ’gidres-gödrös (kötőjellel!), buckás’ jelentésű összetett szó negyedfélszáz (azaz kb. 350) éve él nyelvünkben. Eredeti alakja a hátahupás ’dimbes-dombos, egyenetlen’ volt, ami a hát főnév birtokos személyjeles alakjának és a hupás ’görcsös egyenetlen’ melléknévnek az összetétele. A hupás szó csak ebben az összetételben fordul elő, a huppan ige képzett formájának látszik. A szó eredetileg is a főldfelszín egyenetlenségére utalt. A hátahupás előtagja először hasonult az utótaghoz (hápahupás), majd az ’esik, pottyan’ jelentésű heppen hatására alakult ki mai alakja.
Furcsa, de nagyon is találó és aktuális az egyik Édes Anyanyelvünkben talált időszegény kifejezés. Olyan ember, aki idejének minimum 45%-ában dolgozik. Pl. ide tartoznak a megszállott munkaőrültektől kezdve az áldozatvállalókon át az agyondolgoztatottak, a gürcölők – írja a lap.
Néhány szavunk, bár teljesen logikus, mégis furcsán, akár idegenül hat, ha halljuk. Ezek között megszokottak a gyereknyelvi szóalkotások, például a szabálytalan ragozás (enyém, enyéd, tiém, tiéd), a félrehallások, illetve az ismeretlen szavak ismerttel való helyettesítése: például marhabéles a vargabéles, vagy csütörtökleves a sütőtökleves helyett. Saját gyerekkori emlékeim között van a flejtő – ami a lejtő ellentéte, azaz emelkedő (az f a fel-ből jön); a lekonyakodik hangutánzó szó a kagylóban lefolyó vízre vonatkoztatva, vagy a hallucinál szavak mintájára megalkotott látocinál, szaglocinál szavak – holott a hallucinál első szótagjának semmi köze a halláshoz. Néhány napja édesanyám hívta fel a figyelmemet egy eddig még nem hallott szóra, írásbeli feladat előtt állt: mostanítsd a mondatokat. Érdekes szó, kétségtelen, de nyelvtanilag teljesen helyes, szabályos képzés. Természetesen ajánlott a tedd jelen időbe kifejezést használni helyette – de lévén, hogy az adott feladat nulladik vagy első osztályosoknak szólt, akik talán nem ismerik a jelen idő fogalmát, kedves, érthető kifejezés ez.
Az eredeti adás 2019. február 7-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.