Hogy, hogyha, hogyhogy
Az egyik leggyakrabban használt alárendelő kötőszavunk a hogy. És több belőle, illetve vele képzett szavunk, szerkezetük is van.
A hogy a mellékmondat élén áll, eléje vesszőt teszünk: közelebb hajolt hozzá, hogy jobban megnézze; nem tudom, hogy mit akar; megmondta, hogy hol és mikor találkozunk. Sokszor el is hagyható, különösen olyankor, ha kérdő névmás vagy határozószó áll utána: nem tudom, hogy mit akar vagy nem tudom, mit akar; megmondta, hogy hol és mikor találkozunk vagy megmondta, hol és mikor találkozunk. Az az állítás, hogy nem kezdhetünk vele mondatot, nem egyéb nyelvhelyességi babonánál. Az előrevetett mellékmondat elé éppenséggel kötelező kitenni. Lásd az előbbi mondatomat más sorrendben: hogy nem kezdhetünk vele mondatot, az nem egyéb nyelvhelyességi babonánál. Az azonban kétségtelen, hogy túl gyakori előfordulásával egyhangúvá teheti a stílust, ezért csak ott alkalmazzuk, ahol okvetlenül szükség van rá.
A hogyan kérdő határozószó rövidült alakja előtt, a jobb hangzás végett csaknem mindig elhagyjuk: azt sem kérdezte, hogy vagyok. Nem pedig: azt sem kérdezte, hogy hogy vagyok. Érzelmileg színezett mellékmondatban, vagy nyomatékos állítás kifejezésére elkerülhet a tagmondat éléről: még hogy én?; nemcsak hogy szép, hanem okos is. Ilyenkor nem kell eléje vesszőt tenni.
Sokaknak gondot okoz a hogyha / hogy ha írása, azaz hogy külön vagy egy kell-e írni. Nos, így is, úgy is, attól függ, mit szeretnénk mondani. A beszélt nyelvben a ha feltételes kötőszó gyakran hogyha alakban fordul elő. Ezt mindig egybeírjuk: hogyha nem tetszik, itt is hagyhatod. Amikor azonban a hogy utána álló ha kötőszók önálló mondattani funkciója van, tudniillik külön közbeékelt tagmondatot vezet be, külön írjuk őket: elvárom, hogy ha kapsz valamit, köszönd is meg. Azaz itt erről van szó valójában: elvárom, hogy akkor, ha kapsz valamit, köszönd is meg.
Szintén egy különírás kérdése merül fel a hogy, hogy nem, és hogyhogy nem párosnál. Az első szókapcsolatban mind a két hogy hangsúlyos, jelentése ’nem tudom, hogyan, valahogyan’, például: hogy, hogy nem, elkerülték egymást. Az egybeírt változat meglepetést, meghökkentést, méltatlankodás fejez ki. Ebben csak az első hogy hangsúlyos: hogyhogy nem láttad?!
Az eredeti adás 2019. március 7-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.