A hódító magyar nyelv 2.
Sokfelé híresek vagyunk (állítólag) arról, hogy majd minden szóról be tutjuk bizonyítani, az már pedig magyar eredetű. Tegnapi témámat folytatva idézem a Concord fortítóiroda, pontosabban Muhi András A hódító magyar nyelv című cikkét, melyben összegyűjtötte a leggyakrabban magyar eredetűnek tartott szavakat, s afelől is eligazít, hogy hol van valós kapcsolat, s melyik csupán városi legenda.
Vannak kifejezések, amelyeket a magyarból vett át az angol, mert nem volt rá szó: a gulash, a paprika (mármint a por alakú), de míg a gulyás tisztán a miénk, a paprika latin vagy görög eredetű (és náluk a borsot jelentette).
A ‘halló‘-ról is sokan állítják, hogy a ‘hallom’ magyar ragozott igéből ered, és hogy a telefonközpont feltalálója, Puskás Tivadar jelezte így örömittasan, hogy működik a találmány, hallja a beszélőt. Sajnos ez több sebből vérző magyarázat: az még hagyján, hogy Puskás maximum az első volt, aki felvetette a telefonközpont ötletét (amelynek technológiáját, ötletét amúgy már feltalálták a távíróközpontok), de a halló is korábbi szó – bár ide a telefonnal együtt ért, ezért is hihették többen azt, hogy Puskásé a dicsőség. Az erősen motivált, azaz a hangzással kapcsolatban kialakult halló germán eredetű, és simán a kiáltást utánzó szó, a komposok használták valószínűleg.
(Egyébként magyar feltaláló neve köznevesült az angolban – azaz ahogy a Hoover porszívómárkából ma már a porszívózást a hoovering kifejezéssel mondja az angol, a golyóstollat is magyar feltalálójáról, Bíró Lászlóról biro-nak nevezték el – csak épp mi nem biróval írunk, hanem golyóstollal.)
Az amerikai angolban létezik egy kifejezés a nagyon apróra, az itsy-bitsy. Ezt soka úgy gondolták, hogy a 30-as években Hollywoodba kivándorolt magyar művészek honosították meg: tényleg az ici-pici meghódította Amerikát? Sajnos nem. Az itsy-bitsy alakot már 1890-ben, a bitsy-itsy-t pedig 1875-ben feljegyezték, ezek angol szóképzésű szavak.
Az eredeti adás 2019. január 9-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.