A Szóköz podcast fejléce

Töröl, törött, tüske

A leggyakoribb hasonló alakú szavakról már beszéltem korábban, most a Nyelvművelő kéziszótárban kutakodtam és találtam néhány olyan szópárt, amelyek némelyikéről nem is gondolnánk, hogy összekeverhető, felcserélhető. Vagy éppen hogy nem? Kiderül…

töpörtyű – tepertő

A karácsonyi ünnepkör* elmaradhatatlan eleme a disznótoros, egyik termék pedig a tepertő – vagy töpörtyű? Vagylagos változatok: Magyarországon a töpörtyű a legelterjedtebb, a tepertő északkeleten általános. A töpörtő ritka, a tepertyű erdélyies. Ugyanígy a származékokban: töpörtyűs vagy tepertős pogácsa egyaránt helyes.

töröl – törül

Ezek is vagylagos változatok, akárcsak gyakorító és visszaható származékaik: törölget – törülget; törölközik – törülközik. A töröl alak mindazonáltal kissé választékosabb, ezért átvitt értelemben ezzel élhetünk: törölt egy mondatot a szövegből, míg konkrét jelentésben egyaránt jó: port, padlót töröl vagy törül. A türül változat népies, kiemelt helyzetben nem ajánlott.

A cikk alább folytatódik!

Szeretnél hetente hasonló inspirációt kapni,
és összefoglalót a hét posztjairól, hogy semmi fontosról ne maradj le? Nincs más dolgod, mint alább megadni az adataid!
Ha meg nem tetszik, leiratkozol. Oszt ennyi. :)))

törött – tört

A tör ige befejezett melléknévi igenévi alakjai, illetve azokból fejlődött melléknevek. Használatukra nincs általános szabály, a frazeológiai, azaz szókapcsolati kötöttség szabja meg, mikor melyikhez kell folyamodnunk. Például: törött kézzel, lábbal…, de a fájdalomtól megtört szívvel; törött bors, de tört burgonya. Néhány kifejezéstben csak a tört változat használható: tört arany, tört magyarsággal beszél. Szőlészeti szakkifejezésként a tört bor a zavarossá vált, „törött” bort jelenti.

tövis – tüske

A bizonyos növények szárán, levelén vagy termésén keletkező kemény, hegyes, szúrós képződményt a köznyelvben egyaránt nevezhetjük tövisnek is, tüskének is: a kaktusz, a kökény, a rózsa tövisei vagy tüskéi. Átvitt értelemben is vagylagos: tövis vagy tüske maradt a szívében. Összetételi előtagként viszont csak a tövis használatos: töviskorona, tövisszúró gébics. A sündisznónak a köznyelvben tüskéi, a tájnyelvben tövisei vannak (vö. töviskesdisznó). A szaknyelv, például a növénytan nyelve pontosan megkülönbözteti a tövist a tüskétől. A tüske szónak a műszaki nyelvben is számos további jelentése van – de ez már nem a mai Szóközünk témája.

*Az eredeti adás 2019. január 21-én hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .