A Szóköz podcast fejléce

Adott vagy adva van?

A létige (azaz a van) -va/-ve képzős szerkezetéről már beszéltünk korábban, és megegyeztünk abban, hogy ez ugyan nem germanizmus, de tudnunk kell, hol használhatjuk. Az ilyen szerkezeteket rendszerint hiperkorrekcióval „javítjuk” jóról rosszra, mert a tanultakkal szemben nem merünk nyelvérzékünkre hagyatkozni, és nem tudunk megkülönböztetni két nagyon hasonló szerkezetet.

Holott a határozói igenevet (-va, -ve) és a létigét használni valamely cselekvés révén bekövetkezett állapot, helyzet kifejezésére nemhogy idegenszerűség volna, hanem éppenséggel egyedülálló magyar sajátosság! Gondoljunk csak Károli Biblia-fordítására: Meg van írva: Az Urat, a te Istenedet imádd!; az ismert népdalra: Zöldre van a rácsos kapu festve; vagy Aranytól például a Toldi egy sorára: Sisakellenzője le vagyon bocsátva. Nem beszélve hétköznapi szófordulatainkról: kétségbe vagyok esve; meg vagyok veled áldva!

A félreértés oka, hogy sok esetben nem állapotot, hanem cselekvést jelölünk a határozói igenévvel alkotott szerkezetekben, és ez esetben rendszerint a lesz, lett szavakat használjuk. Például: gondoskodva lesz róla, hogy…; az lett megtárgyalva, hogy… stb. Tehát az ablak zárva van, az ügy el van intézve – de továbbra is jó kerülnünk az olyan megfogalmazásokat, mint például: a macska fel van mászva a fára, de le lesz jőve.

Szeretnél hetente hasonló inspirációt kapni,
és összefoglalót a hét posztjairól, hogy semmi fontosról ne maradj le? Nincs más dolgod, mint alább megadni az adataid!
Ha meg nem tetszik, leiratkozol. Oszt ennyi. :)))

Adva van azonban néhány egyéb példa… s nem véletlenül kezdtem így a mondatot. Gyanítom, hogy a korábban említett hiperkorrekcióval máris sokan javítják: adott néhány egyéb példa… Nos, ők figyeljenek leginkább!

Grétsy László és Kemény Gábor Nyelvművelő kéziszótárukban ezt írják: Az adott melléknévvé fejlődő melléknévi igenév. A hivatalos és a tudományos stílus gyakori, divatos szava. Váltogassuk rokon értelmű szavaival! Például: adott esetben = alkalomadtán; az adott esetben = ebben az esetben; az adott feltételek között = a meglévő vagy a jelenlegi feltételek között; a fejlődés adott szakaszán = mostani, jelenlegi szakaszán vagy szakaszában. A matematikai szaknyelvben s – részeben ennek hatására – a közéleti zsargonban állítmányként is gyakori: adott két egyenes; valamihez minden feltétel adott. Választékosabban (figyelem!): adva van két egyenes; minden feltétel adva van.

Az adva van a szócikk szerint a matematikában és általában a szaknyelvekben szükséges kifejezés. Az adott egy derékszögű háromszög helyett még választékosabb is: adva van egy derékszögű háromszög. De még ilyenkor is váltogathatjuk szinonimáival: adott egy x szám – azaz vegyünk egy x számot!; adott egy egyenlőség = induljunk ki egy egyenlőséből! A hivatali, közéleti zsargonban ez is túl gyakori, például adott a föltevés, hogy = induljunk ki abból a föltevésből, hogy…

Ne féljünk tehát az adva van kifejezéstől (sem), de tudjuk, hogy hol és mikor kell használnunk!

Az eredeti adás 2019. február 18-án hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .