A Szóköz podcast fejléce

Az a kolléga, amelyik…

Nemrégiben kérte egyik kedves kollegám, beszélnék a vonatkozó névmásokról, azok használatának szabályszerűségeiről. Egyik ismerőse ugyanis kifogásolta ilyesfajta mondatszerkezetét, idézem: „az a kollega, amelyik…” – mondván, mivel a kollega személy, nem az amelyik, hanem az aki kötőszó illene oda. Nos, lássuk, hogy is állunk ezekkel a kötőszavakkal.

Először is tegyük helyére a mondatban ezeket a szavakat: vonatkozó névmási alárendelő kötőszavak, az alárendelt összetett mondat mellékmondatának élén állnak, akárcsak a hogy, mint de stb.

Az amely vonatkozó névmás, illetve névmási kötőszó. Rövidebb és kissé választékosabb alakja: mely. A főmondatban főnévvel megnevezett tárgyra v. elvont dologra vonatkozó mellékmondat élén amely kötőszó áll: itt van a lemez, amelyet kértél; a féltékenység, amely addig gyötörte, egy csapásra megszűnt. Gyűjtőnévre, továbbá személyekből álló csoportra is az amely névmással utalunk vissza: a sereg, amelyben harcolt; az osztály, amelybe járt; a házaspár, amellyel a vonaton megismerkedett; stb. Ugyanígy állatot jelentő főnév mellett is: a farkasok, amelyek a tábor körül ólálkodtak.

Ha a beszélőt a főmondatban említett állat(ok)hoz személyesebb érzelmi viszony fűzi, nem hiba az amely(ek) helyett ami(k), sőt aki(k) kötőszót használni: a kutya, ami v. aki egyetlen társa volt, élettelenül hevert a földön; jó lovaink, amikről v. akikről szakadt a tajték, nem bírták tovább. Ha több említett dolog közül egyet kiemelünk, erre az egyre nem az amely, hanem az amelyik kötőszóval utalunk: nekem is az a szám tetszett legjobban, amelyik neked. Sőt ilyenkor még személyre is vonatkozhat az amelyik: arra a katonára célzott, amelyik a csónak orrában állt.

A Tinta Kiadó Nyelvművelő kéziszótárában a fentiek mellett még a következőt találjuk az amelyik kötőszónál.

E vonatkozó névmás (illetve névmási kötőszó) több főmondatbeli dolog (ritkábban személy) közül kiemelt egyetlen dologra (vagy személyre) vonatkozik: azt a kazettát add ide, amelyiket már a múltkor is kértem; ahhoz az ügyintézőhöz fordulj, amelyik ismeri az ügyet! Újabban nemcsak ilyen célra, hanem általában az amely helyett is terjed a használata: eltört a hamutartó, amelyikhez (helyesen: amelyhez) annyi kedves emlék fűződött. Sőt az átmeneti nyelvhasználati zavar tüneteként még az amelyikek alak is feltűnik (az amelyek helyén): a vállalatok, amelyikek csődöt jelentettek; a rendeletek, amelyikek erre vonatkoznak. E pongyolaságot okvetlenül kerülnünk kell, ezekben az esetekben az amelyek alak használandó!

Amint a fentiekből kiderül tehát, az a kollega, amelyik ezt a formát használja, egyáltalán nem vét sem a nyelvhelyesség, sem a helyénvalóság ellen.

Az eredeti adás 2019. május 9-án hangzott el a Kolozsvári Rádióban.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.